Ekstra

Podczas czerwcowego IV Ogólnopolskiego Seminarium Sekretarzy w Lublinie zostaną przedstawione raporty o cyberbezpieczeństwie urzędów JST oraz aplikacjach mobilnych w samorządach.

1. Raport „Cyberbezpieczeństwo w samorządzie”

W odpowiedzialnych urzędach istnieje świadomość jak istotna jest skuteczność bezpieczeństwa IT w dobie cyberzagrożeń. Koncepcje zabezpieczeń urzędu podlegają ciągłej ewolucji stąd efektywność działań związana jest z podążaniem za trendami i podejmowaniem ciągle nowych wyzwań. Dziś cyberbezpieczeństwo to już nie tylko idea, ale przede wszystkim przemyślana strategia, podejście do zarządzania posiadające bogatą praktykę, wypracowane standardy oraz metodologię.

Celem raportu jest zdiagnozowanie rzeczywistej skali problemu i przyjrzenie się polityce bezpieczeństwa w urzędach wraz ze studiami przypadku i dokonanie oceny bezpieczeństwa najczęściej stosowanych rozwiązań przez podmioty samorządowe. Dokonamy przeglądu różnych systemów zabezpieczeń, ich skuteczności i dostępności również cenowej.

W raporcie odpowiemy na pytania:

 • Czy da się zapewnić bezpieczeństwo danych w samorządzie?
 • Jakie są najczęstsze zagrożenia w urzędzie i podstawowe sposoby obrony
 • Co składa się na spójne podejście do zapewnienia bezpieczeństwa systemów informatycznych?
 • Jakie są priorytetowe obszary bezpieczeństwa w najbliższym czasie?
 • Jaka jest specyfika korzystania z chmur w administracji samorządowej
 • Na czym polega bezpieczne i odpowiedzialne zachowanie pracowników urzędu
 • Jak wdrożyć i utrzymać system zabezpieczenia urzędu, które z podsystemów urzędów czy organizacji biznesowych są najbardziej podatne na cyberataki?
 • Jak reagować na sytuacje kryzysowe, jakie są najpowszechniejsze metody cyberataków, jak przeciwdziałać atakom terrorystycznym lub hakerskim poprzez wykorzystanie posiadanej infrastruktury teleinformatycznej
 • Czym powinna się charakteryzować organizacja odporna na zagrożenia?

2. Raport „Aplikacje mobilne w samorządzie”

Strona internetowa urzędu to już za mało. W świecie, w którym smartfon to żadna nowość, ich nierozłącznym elementem są aplikacje mobilne, oferujące nieograniczone możliwości zastosowania. Zauważyli to również samorządowcy. Aplikacje mobilne to świetny pomysł nie tylko na komunikację z mieszkańcami, ale także na promocję turystyki.

Aplikacjami mobilnymi przyjęło się określać programy działające na urządzeniach przenośnych. Ich popularność oraz rozwój w ciągu ostatnich kilku lat wziął się z coraz powszechniejszego dostępu do urządzeń mobilnych rozumianych jako smartfony i tablety oraz z rozwoju internetu mobilnego. Chodzi o geolokalizację, integrację z systemem operacyjnym telefonu, funkcje wykorzystujące kamerę i aparat fotograficzny, listę kontaktów, kalendarz itp.

Budując aplikację mobilną, należy pamiętać aby po kontakcie z nią użytkownik odniósł wrażenie – „jak wcześniej mógł się bez niej obyć”. Tylko takie aplikacje okażą się prawdziwym użyteczno-komercyjnym sukcesem. Również aplikacje samorządów są w stanie takimi być.

W raporcie porównamy m.in. ceny, funkcjonalności, liczby osób korzystających z przedstawionych aplikacji oraz odpowiemy na pytania:

 • Jak zaoferować unikatową wartość poznawczą dla użytkownika, aby korzystając z niej uważał on, że jest ona szyta na miarę?
 • Jakie są efektywne i funkcjonalne aplikacje mobilne na smartfony do wykorzystania w samorządach (przewodniki po mieście, informatory kulturalne, powiadomienia o wydarzeniach itp. )?
 • Jakie są główne ryzyka związane z rosnącym wykorzystaniem urządzeń mobilnych w organizacji?
 • Jak promować samorządową aplikację mobilną?

Raport przygotowuje Pani Magdalena Gryn - dziennikarka z redakcji WPROST.

Wieczór umili Państwu OLGA BAREJ & TRIO

Aksamitny, soulowy głos Olgi Barej - uczestniczki programów X FACTOR, laureatki programu TVP SZANSA NA SUKCES oraz finalistki THE VOICE OF POLAND, wzbogacony tłem żywych instrumentów, zapewni Państwu doznania energicznej muzyki rozrywkowej porywającej do tańca od pierwszego setu.

Olga Barej Olga Barej

Do pobrania

- Raporty: cyberbezpieczeństwo, aplikacje mobilne, cyfryzacja urzędu


SEMINARIUM ODBYŁO SIĘ W DNIACH

6 - 7. 06. 2017

Back to Top